Vitrum Balticum – 2017 kviečia į stiklo meno pinkles


Rugsėjo – lapkričio mėnesiais Kaune šurmuliuos stiklo meno renginiai. Net keturios erdvės pakvies į „Vitrum Balticum“ parodas, pasirodymus, edukacijas ir kitas veiklas, kuriose nemokamai visi norintys galės susipažinti su profesionalaus stiklo darbais ir jų kūrėjais iš Europos šalių. Šiemet festivalis kviečia į pinkles, kuriose atminties procesai susipins su šiandienos istorijomis ir nepamirštamais reginiais. Apie festivalį Stiklo meno festivalis „Vitrum Balticum“ rengiamas jau septintąjį kartą. Vieninteliam tokio pobūdžio stiklo meno renginiui Pabaltijyje Kaunas pasirinktas neatsitiktinai – čia net kelis dešimtmečius aukštosiose mokyklose ruošiami profesionalūs stiklo menininkai, plečiasi stiprus studijinio stiklo menininkų ratas. Prasidėjęs 2000-aisiais renginys Kaune organizuotas trienalės principu, kaskart pritraudavo vis daugiau užsienio ir Lietuvos menininkų. 2014-aisiais renginyje dalyvavo daugiau kaip 60 profesionalių menininkų iš 20 Europos šalių. Šiemet festivalis pakvies į keturias skirtingas erdves, kuriose būrys menininkų pristatys savo kūrinius parodose, ves meistriškumo dirbtuves, kvies į karšto stiklo pasirodymus ir kitus netikėtus reginius.

Įkliūk atminties pinklėse

Šių metų festivalyje apmąstomos atminties, praeities ir istorijos temos, kurių bendrumas – laikas. Čia menininkai žongliruoja permąstymo, tęstinumo, savotiškos laiko ir erdvės transformacijos bei interpretacijos aspektais, kvestionuoja praeitį, kaip atminties kultūrą. Festivalio šūkis pinklės žaismingai kviečia į atminties labirintus, painius šokinėjimus laiko elipsėmis tarp praeities, dabarties ir ateities.

„Šiuolaikinėje kultūroje praeities aktualizavimas tampa vienu iš pagrindinių identiteto kūrimo ir atpažinimo elementų, tačiau atmintis, tiesa, tikrovė – reliatyvios sąvokos, suvokiamos ir traktuojamos subjektyviai. Šiandien nuolat susiduriama su tikrumo pajautimo ir jo atpažinimo problema.” – teigia festivalio vadovė ir menininkė Julija Pociūtė. Ji siūlo kiekvienam žiūrovui pasinerti į festivalio programą, atrasti savo asmeninius būdus tikrovei nustatyti.

Atsivers ir istorinės erdvės „Vitrum Balticum” festivalio metu duris atvers ne tik dvi parodos, bet ir dvi nekasdieniškos erdvės – VDA Kauno fakulteto karšto stiklo studija ir dar nepamirštas, stiklo meno Kaune ištakas menantis, „Aleksoto” stiklo fabrikas. „Vitrum Balticum” festivalį rugsėjo 21 dieną siautulingai atidarys menininko Markus Emilsson užkurtas karšto stiklo vakarėlis. Reginys vyks VDA Kauno fakulteto karšto stiklo studijoje. Ypatingi švedų menininko ir lietuvių komandos eksperimentai su stiklu bus tiesiogiai transliuojami fakulteto kiemelyje, kur vyks festivalio atidarymo šurmulys.

VDA Kauno fakulteto karšto stiklo studijoje nuo rugsėjo 19 dienos visą mėnesį žiūrovus kvies meistriškumo dirbtuvės. Čia kasdien pasikeisdami dirbs patyrę stiklo menininkai. Meistriškumo dirbtuvės bus atviros – stebėti ar įsijungti čia galės kiekvienas susidomėjęs šiuo procesu. Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas karšto stiklo meistriškumo dirbtuvėms pasirinktas neatsitiktinai – tai vienintelė tokio tipo studija, turinti galimybę atverti duris visuomenei, įtraukti į edukacinį procesą skirtingų sričių profesionalus.

Buvusio „Aleksoto“ stiklo fabriko (šiuo metu UAB „Kauno stiklas”) patalpose temperatūrą kels ir užmirštas istorijas budins specialiai šiam renginiui sukurtas reginys. Kas yra objektyvesnė tiesa – jūsų pasakojimas ar mūsų įsivaizdavimas? Vienai dienai prikeltas fabriko cechas kvies pasinerti į rimtą ir kartu absurdišką stiklo meno pramonės darbo rutiną, kurioje žmogaus darbas tampa mechaniškas. Fabriko kasdienybė, vėl įjungdama kaitrius agregatus ir mašinas, sugrįš spalio 12 dieną.

Organizatoriai, į vientisą vyksmą sujungę performanso, videomeno ir muzikos naratyvus, kvies lankytojus patirti unikalią kultūrinę programą.

Žiūrovai kviečiami sugrįžti ir išnarplioti

Ar kada girdėjote, kad lydant naują stiklą, dedama senojo stiklo – vadinamojo „krūvio”? Ar teko tyrinėti stiklo pavyzdžius ir atsiradimo istoriją?

A. Žmuidzinavičiaus muziejuje nuo spalio 5 iki lapkričio 3 dienos įsikurs pramoninio ir studijinio stiklo paroda „Prieš vakar. Išnarplioti“, skirta stiklo dizaino raidai. Festivalio „Vitrum Balticum” dalis pristato sovietinio laikotarpio funkcionalaus stiklo kūrimo etapą. Čia bus rodomi studijinio stiklo bei pramoninio dizaino gaminiai, sukurti tuo metu, kai Kaune dar veikė “Aleksoto” fabrikas. Eksponatus papildys to paties laikmečio baldai ir kitos netikėtos detalės. Lankytojai bus kviečiami į ekskursijas ir edukacijas, reflektuojančias šio laikotarpio istorinį kontekstą.

Tuo tarpu galerijoje „Meno parkas” nuo spalio 4 iki spalio 27 dienos įsikurs naujos istorijos. Netikėtai įgyvendintos užsienio menininkų kūrinių instaliacijos neabejotinai kiekvieną įpins į atminties pinkles, praeities ir šiandienos istorijose leis atskleisti fragmentuotą ir suskaldytą realybę. Čia kūrėjai iš Vokietijos, Švedijos, Lenkijos, Slovakijos, Italijos, Portugalijos, Suomijos ir Lietuvos praeitį permąstys kaip dabarties priežastį ir ateities pasekmę, šiuolaikinėmis meno priemonėmis perteikdami savo patyrimus ir pastebėjimus. Kai kurie iš jų, susitelkę ties savo statuso įtvirtinimo strategija ir virtualios technokratinės pasaulėjautos kontekste, kvestionuoja identiteto, tapatybės klausimus. Kiti – nutoldami nuo subjektyvaus asmeninio patyrimo nejaukiai atveria kolektyvinės pasąmonės žaizdas. Kompiuterinio žaidimo estetikos įvaizdžiais tyrinėja galios klausimus, seismografiškai pulsuojančius žemės judėjimus kviečia permąstyti pasaulyje vykstančius militaristinius konfliktus. Paroda “Naujos istorijos” rengiama bendradarbiaujant su Švedijos stiklo muziejumi „Glass factory”.

Įkliūti minčių pinklėse galėsite rugsėjo 19 – lapkričio 4 dieną galerijoje „Meno parkas”, A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje, buvusio „Aleksoto“ stiklo fabriko (šiuo metu UAB „Kauno stiklas”) patalpose, VDA Kauno fakultete.

#VitrumBalticum #FredrikNielsen #MarkusEmilsson

© 2020 Vitrum festival