Kas bendro tarp stiklo ir disco?


Jau šią savaite Kaune prasideda tarptautinis stiklo meno festivalis „Vitrum Balticum 2017 Pinklės!”. Festivalį pradės VDA vyksiančios atviros kūrybinės dirbtuvės, taip pat pakvies parodos ir dokumentinis performansas senajame Aleksoto stiklo fabrike. Visi festivalio renginiai yra ativiri ir nemokami.

Įspūdingas karšto stiklo vakarėlis

Ketvirtadienio vakarą (rugsėjo 21 d. 18 val.) neįprastam renginiui visi kviečiami į VDA Kauno fakultetą. Čia švedų menininkas Markus Emilsson, drauge su lietuvių komanda, užkurs karšto stiklo disco-techno vakarėlį. Nors ypatingas pasirodymas vyks karšto stiklo studijoje, visi norintys galės jį stebėti kiemelyje, kur vyks tiesioginė transliacija.

„Pasirinkdamas stiklo medžiagą savo kūryboje gilinuosi ne vien į estetinę stiklo išraišką bet pasirenku šią materiją siekiant kurti tarpasmeninius susitikimus ir socialinį bendradarbiavimą. Kaip menininkas siekiu aktualizuoti meistrystę kaip socialine praktiką, tirti bendradarbiavimo ir bendruomeninio kūrybiškumo metodus.” – teigia švedų menininkas Markus Emilsson kviesdamas išdrįsti ir įsitraukti disco-techno vakarėlį.

Pirmas menininko prisilietimas prie stiklo medžiagos prasidėjo istoriniame stiklo regione – Smaland, Švedijoje. Šio regiono įtaka jaučiama menininko darbuose – tiek technikoje, tiek estetiniuose sprendimuose. Markus kūryba daugialypė nuo skulptūrinių objektų iki meistriškumo performansų bei dirbtuvių. Jo pagrindinė idėja tyrinėti stiklo medžiagiškumo ir meistrystės kaip socialinio reiškinio problematiką. Stiklą menininkas naudoja derindamas paprastas formas su homogeninėmis struktūromis.

Kviečia pažinti procesą

Įspūdingas švedų menininko karšto stiklo performansas „Vitrum Balticum 2017 Pinklės” atidarymui pasirinktas siekiant griauti mitą, jog stiklo meno procesai pasiekiami tik tam tikram ratui profesionalų. Atidarymo bei viso festivalio metu visi besidomintys kviečiami užsukti į VDA Kauno Fakulteto karšto stiklo studiją patirti ir pamatyti magišką stiklo technologijų procesą. „Nemažai simpoziumų ir įvairių renginių vyksta šios srities profesionalams. Tuo tarpu žiūrovas dažnai mato tik galutinį rezultatą. „Vitrum Balticum” metu norime žiūrovą supažindinti ir su stiklo kūrinio gimimo procesu.”- teigia festivalio vadovė Julija Pociūtė.

VDA Kauno fakultete visą mėnesį įsikurs įvairios užsienio ir Lietuvos menininkų kūrybinės dirbtuvės. Karšto stiklo studijoje ir seminarų salėje vyks susitikimai su profesionaliais stiklo menininkais bei teoretikais, kurie dalinsis savo patirtimi bei eksperimentinėmis paieškomis. Dalyviai galės įsitraukti į gyvą kūrybinį veiksmą, tiesiogiai bendrauti su patyrusiais šios srities specialistais bei išbandyti daugelį kvapą gniaužiančių technologinių niuansų. Diskusijose bus aptariamos šiuolaikinio stiklo meno aktualijos, atsakoma į žiūrovams kylančius klausimus. Tai ne tik unikali galimybė savo akimis išvysti itin sudėtingos specifinės meno šakos kūrimo užkulisius, bet taip pat ir proga teoriškai ir praktiškai papildyti savo kūrybinį potencialą. Dirbtuves vedančių meninkų tarpe – Maja Heuer (Švedija), Simone Fezer (Vokietija), Dalia Truskaitė (Lietuva), Patrik Illo (Slovakija). Japonų kilmės menininkas Kazushi Nakada kūrybos mažuosius žiūrovus procesui kvies jau rugsėjo 24-25 dienomis. Tuo tarpu vokiečių menininko Jens Gussek seminaras – kūrybinės dirbtuvės, tarsi viso festivalio įžanga, permąstys materialumą jau antradienį – trečiadienį (rugsėjo 19-20 d.).

Nepažintų istorijų pinklės

Septintojo „Vitrum Balticum” festivalio šūkis pinklės kviečia į atminties labirintus, painius šokinėjimus laiko elipsėmis tarp praeities, dabarties ir ateities. Čia kiekvienas žiūrovas galės atrasti savo objektyvią tiesą. „Vitrum Balticum 2017. Pinklės!” – supažindins ne tik su stiklo kūrimo procesu, tačiau ir istorija. A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje istorinė stiklo dizaino kolekcija įsikursianti parodoje „Prieš vakar. Išnarplioti” nukels į 8-9 dešimtmetį. Pramoninio stiklo priešistorę ir užkulisius spalio 12 d. 19 val. atvers vieno vakaro dokumentinis performansas „Temperatūra kyla”. Vienai dienai prikeltas Kauno stiklo fabriko cechas kvies įsitraukti į rimtą ir kartu absurdišką stiklo pramonės darbo rutiną. O paroda „Naujos istorijos” galerijoje „Meno parkas” nukels į atminties labirintus tarptautinių menininkų parodoje. kur į dabartį žvelgiama iš praėjusio laiko perspektyvos.

Visa festivalio programa tęsis iki lapkričio 3 d. Platesnė informacija www.vitrumfestival.com Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.


© 2020 Vitrum festival